Wpis o niczym szczególnym

Ostatnio na blogu wciąż tylko wpisy czysto techniczne, postanowiłem więc dla odmiany napisać dziś coś trochę innego. Temat tego posta nasunął mi się już jakiś czas temu. Co jakiś czas dostaję bowiem maila z pytaniem, jaką wiedzę trzeba posiadać aby zacząć pracę na stanowisku Frontend Developer.

Do tego na blogu NetteCode pojawił się ostatnio ciekawy artykuł, w którym autorka omawia kilka ofert pracy na to stanowisko. Wynika z tego wszystkiego, że Frontend Developer to pojęcie dość szerokie. Postaram się więc dzisiaj opisać swoje obserwacje i przedstawić kilka wersji „frontendowca”!

Frontend Developer, czyli programista

Moim zdaniem, programowanie w JavaScript, często z użyciem jakiegoś frameworka, to najbardziej pasujący opis do nazwy „frontend developer”. W czasach aplikacji internetowych, stron typu SPA, gdzie wiele operacji dzieje się po stronie klienta, istnieje duże zapotrzebowanie na taką specjalizację.

Od osoby takiej wymaga się przede wszystkim bardzo dobrej znajomości języka JavaScript, dzięki któremu implementowane są wszelkie wymagane „ficzery” aplikacji. Praca nad frontendem aplikacji, polega m.in. na komunikacji z API (najczęściej REST) wystawianym przez backend w celu pobierania z niego danych. Następnie dane te są, w odpowiedni sposób, prezentowane przez część frontendową. Do tego mogą dochodzić różne operacje na tych danych, które odbywają się już po stronie przeglądarki internetowej. Frontend aplikacji służy też do odbierania informacji od użytkownika. Są one następnie odpowiednio przetwarzane i wysyłane do backendu, za pomocą tego samego API.

W powyższych działaniach, bardzo przydatne są frameworki JavaScript, które dostarczają programiście narzędzi wspomagających wykonywanie opisanych powyżej zadań. Moim zdaniem, znajomość danego frameworka jest bardzo przydatna przy poszukiwaniu pracy jako Frontend Developer, ale nie jest to warunek konieczny. Osoba, która świetnie porusza się w języku JavaScript, jest w stanie szybko przyswoić sobie zasady pracy z każdym frameworkiem JS, dostępnym na rynku. Dlatego, kiedy młodzi kandydaci na Frontend Developerów pytają mnie czego się uczyć – zawsze odpowiadam, żeby najpierw nauczyli się JavaScriptu, a potem ewentualnie skupili się na konkretnym frameworku!

Oczywiście, znajomość JavaScript i frameworka to nie wszystko. Do tego dochodzi dobra znajomość HTML i CSS – ficzery ficzerami, ale aplikacja musi też przecież dobrze wyglądać, więc nie da się bez tego obejść. Ponadto znajomość wielu różnego rodzaju narzędzi (Sass/LESS/Styluswebpackbabelgrunt/gulpnpm, itd.) wspierających pracę, również jest ważna i przydatna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *